Borowina
Borowina to jeden z najcenniejszych darów natury. Nazywana „czarnym złotem” ze względu na bogactwo substancji organicznych. To peloid, rodzaj torfu o dużym stopniu humifikacji (rozkładu). Kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Borowina wspaniale pielęgnuje skórę, dlatego wykorzystywana jest nie tylko w zabiegach regeneracyjnych i pielęgnacyjnych, ale także w kosmetyce.
W borowinie tkwi ogromne bogactwo cennych substancji organicznych i nieorganicznych oraz soli. Substancje te mają właściwości regenerujące uszkodzone tkanki, zwiększają ich ukrwienie oraz uaktywniają reakcje, powodujące wzrost metabolizmu komórkowego. Hormony zawarte w borowinie wykorzystywane są w chorobach ginekologicznych. Przegrzanie tkanek podczas zabiegów prowadzi do lepszego dotlenienia i odżywienia, a także przyśpieszenie przemiany materii. Ponadto odznaczają się też działaniem antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym.
Doskonała borowina używana w Uzdrowisku Ustroń wydobywana jest z własnej kopalni odkrywkowej. Po oczyszczeniu, wymieszaniu z wodą i podgrzaniu, powstaje substancja lecznicza, która wykorzystywana jest do miejscowych okładów lub do zawijania całego ciała oraz do kąpieli w tradycyjnych wannach dębowych. Oprócz pobierania przez ciało z borowiny wszystkich cennych substancji, w czasie zabiegów borowinowych ze skóry wydziela się do borowiny pot, złuszczony naskórek, bakterie i inne zanieczyszczone składniki. W ten sposób skóra i organizm oczyszcza się, a zjawisko to nazywane jest "dializą skórną". Dlatego borowina może zostać użyta do zabiegu tylko raz.
Stosowana w PU „Ustroń” S.A borowina jest zawsze najwyższej jakości, świeża i zawiera optymalne stężenie substancji organicznych, bo pochodzi własnych złóż, a jej skład jest stale monitorowany przez naszych specjalistów.
Borowina używana w Uzdrowisku Ustroń pochodzi z własnej kopalni odkrywkowej, ze złoża Zabłocie. Znajduje się ono około 1300 – 1500 m od rzeki Wisły i prawie 2 km od Jeziora Goczałkowickiego. Uzdrowisko Ustroń eksploatację tego złoża rozpoczęło w połowie lat 90-tych XX w.
Efekty i korzyści ze stosowania zabiegów borowinowych to przede wszystkim:
- zmniejszenie bólu,
- poprawa sprawności i ruchomości wszystkich stawów,
- usuwanie przykurczy stawów,
- oczyszczenie organizmu z toksyn,
- rozluźnienie mięśni i poprawa ich elastyczności,
- działanie przeciwzapalne,
- usuwanie przykurczy stawów,
- odprężenie, regeneracja, lepsze samopoczucie i komfort życia,
- opóźnienie procesów starzenia.
Wskazania do stosowania:
- stany i choroby pourazowe układu ruchu,
- zwyrodnienia stawów i kręgosłupa,
- przykurcze mięśniowe i stawowe,
- reumatyczne choroby mięśniowe,
- choroby neurologiczne obręczy barkowej oraz biodrowej,
- przewlekłe nerwobóle,
- choroby ginekologiczne,
- w przewlekłych stanach chorobowych nerek, pęcherzyka żółciowego, kamicy nerkowej, wątroby oraz przy nieżycie żołądka,
- kosmetyczne.
Przeciwwskazania:
Wszystkie ostre i podostre stany zapalne, niewydolność krążeniowa i oddechowa, podwyższona temperatura ciała, nadciśnienie i niedociśnienie, czynna gruźlica płuc, kostnostawowa, miażdżyca i zakrzepowe zapalenia żył, świeże złamania i urazy, ciąża, zaburzenia troficzne i zapalne skóry
Prosta i łatwa do zastosowania w warunkach domowych do:
- okładów
- zawijania
- kąpieli
Sposób użycia:
Okłady i zawijania
borowinę podgrzać w kąpieli wodnej do temperatury 42-45 st. C. Rozciąć woreczek i nałożyć warstwę ok 1 cm na skórę, przykryć folią i materiałem chroniącym przed utratą ciepła. Stosować 2-4 razy w tygodniu po 10-15 serii. Czas trwania zabiegu: 20-30 min.
Kąpiel
Zawartość woreczka rozpuścić w wannie z wodą zwykłą lub mineralną, czas trwania zabiegu: 15 min, temp wody 38-40 st. C. Po zabiegu szybko spłukać ciepłą wodą (ok 37 st. C) bez dodatku mydła, osuszyć skórę i odpoczywać pod przykryciem przez około 30-60 min.