SOLANKA
Solanka to woda mineralna zawierająca dużą ilość jonów sodowych, odpowiadających stężeniu chlorku sodu powyżej 15 g/l, również sole magnezowe oraz związki jodu i bromu.
Ustrońskie solanki jodkowo-bromowo-chlorkowe wydobywa się od ponad 30 lat z dwóch odwiertów o głębokości 1700m, znajdujących się w pobliżu Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Stężenie solanek wynosi około 12,5%, co sprawia, że uważa się je za jedne z najlepszych w Europie.
Złoże dewońskiej wody leczniczej „Ustroń”, z którego pochodzi termalna solanka, zostało zaliczone do wód leczniczych rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 lutego 2006 r. Dewońska woda lecznicza posiada świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych (nr HU-21/WL-1/2008).
BOROWINA
Borowina to jeden z najcenniejszych darów natury. Nazywana „czarnym złotem” ze względu na bogactwo substancji organicznych. To peloid, rodzaj torfu o dużym stopniu humifikacji (rozkładu). Kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Borowina wspaniale pielęgnuje skórę, dlatego wykorzystywana jest nie tylko w zabiegach regeneracyjnych i pielęgnacyjnych, ale także w kosmetyce.
Borowina używana w Uzdrowisku Ustroń pochodzi z własnej kopalni odkrywkowej, ze złoża Zabłocie. Znajduje się ono około 1300 – 1500 m od rzeki Wisły i prawie 2 km od Jeziora Goczałkowickiego. Uzdrowisko Ustroń eksploatację tego złoża rozpoczęło w połowie lat 90-tych XX w.
Borowina ze złoża ZABŁOCIE jest naturalnym surowcem leczniczym, posiada świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych (nr HU-22/BL-1/2008).