Nauka

Czym są emolienty i jak szukać ich w kosmetykach?

Czym są emolienty i jak szukać ich w kosmetykach?

Chociaż kojarzą się z kosmetykami dla niemowląt i dzieci, pachnącymi lub nie produktami do kąpieli i nawilżania oraz ochrony dziecięcej skóry, warto szukać ich także w kosmetykach do pielęgnacji skóry dorosłych. To wartościowe substancje, pomocne w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji.

„Emolienty to termin, który obejmuje mieszaniny składników hydrofobowych i hydrofilowych, tworzących zazwyczaj emulsję o dwóch możliwych typach: olej w wodzie (O/W) lub woda w oleju (W/O)”. Mówiąc prościej, są to substancje zmiękczające naskórek poprzez nawilżenie jego zewnętrznych warstw. Co ciekawe: „są uważane za integralny i niezbędny element leczenia i profilaktyki chorób skóry, w których istotną rolę odgrywają zaburzenia funkcji i struktury bariery naskórkowej”. Dermatolodzy bardzo często polecają emolienty do pielęgnacji suchej skóry. Odgrywają dużą rolę w terapii chorób związanych z zaburzeniami rogowacenia, ponieważ nie tylko nawilżają, ale też mają działanie przeciwzapalne przeciwświądowe.

Skóra „pełna wody”

Badania wykazały, że skóra po zastosowaniu emolientów traci zdecydowanie mniej wody. Stanowią one swoisty „opatrunek okluzyjny”. Oczywiście mogą występować w różnej postaci: balsamu, kremu, płynu lub emulsji do kąpieli, maści itd.

Emolienty to substancje lipofilowe. Natłuszczają i hamują nadmierne odtłuszczanie powierzchni naskórka. W efekcie zmiękczają i wygładzają skórę, powodując, że staje się jedwabista i przyjemna w dotyku.

„Emolienty mogą być substancjami okluzyjnymi zatrzymującymi wodę w naskórku (mocznik, kwas hialuronowy), substancjami higroskopijnymi (wiążącymi wodę), substancjami wykazującymi działanie suplementujące składniki substancji międzykomórkowej oraz mogą tworzyć półprzepuszczalną barierę na powierzchni naskórka (zastąpienie funkcji naturalnej bariery naskórkowej)”

Do emolientów należą m.in.:

  • mirystynian izopropylu (substancja zmiękczająca naskórek, działająca nawilżająco oraz wygładzająco niestety może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników),
  • silikon (stosowane są w kosmetyce w dwóch formach: oleju silikonowego lub w formie ciała stałego; są nietoksyczne, nie podrażniają, nie powodują uczuleń i nie przenikają w głąb skóry),
  • olej parafinowy (wykazuje działanie natłuszczające; po nałożeniu na skórę, tworzy film olkuzyjny, „opatrunek”, który zapobiega ucieczce wody ze skóry; działa jedynie powierzchniowo),
  • wazelina – ma działanie silnie natłuszczajace, po nałożeniu na skórę tworzy film olkuzyjny, „opatrunek", który zapobiega ucieczce wody ze skóry, działa jedynie powierzchniowo, substancja ropopochodna).

Same zalety

Emolienty mają wiele zalet, o których warto wiedzieć: 

  • nie wnikają w naskórek,
  • regenerują naskórek,
  • działają przeciwzapalnie,
  • są całkowicie nietoksyczne,
  • nie są metabolizowane,
  • działają przeciwświądowo.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl