Nauka

Nawilżanie, nawilżanie… czy tylko dla suchej skóry?

Nawilżanie, nawilżanie… czy tylko dla suchej skóry?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że nawilżanie stanowi ważny element pielęgnacji cery suchej, odwodnionej, szorstkiej. To prawda, ale trzeba pamiętać, że dotyczy wszystkich rodzajów cery (https://pelokosmetyki.pl/pl/blog/Sucha%2C-tlusta%2C-normalna%E2%80%A6-czyli-troche-o-cerze/3 ). Niby banalne, ale tak naprawdę sztuką jest dobór odpowiedniego kosmetyku, który spełni swoje zadanie.

Dlaczego to takie ważne?

Nasz organizm składa się z wody, dużej ilości wody (ok. 70%). Bierze ona udział w budowie włókien kolagenowych, a więc odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Płaszcz hydrolipidowy (m.in. sebum i woda) to parasol ochronny naszej skóry. Jeśli nie nawilżamy jej odpowiednio, osłabiamy go. Odwodniona skóra szybciej się starzeje, jest mniej jędrna, szarzeje. Dlatego to takie ważne. 

Woda pełni wiele innych funkcji, m.in. odpowiada za transport substancji do głębszych warstw naskórka itd. Oczywiście trzeba ją także pić w odpowiedniej ilości – to także pomoże naszej skórze.

„Nawilżanie skóry jest zjawiskiem złożonym i na proces ten składa się wiele mechanizmów. Uczestniczy w nim zarówno naskórek, jak i skóra właściwa. Nawilżanie skóry zależne jest w dużym stopniu od płaszcza wodno-lipidowego oraz od naturalnego czynnika nawilżającego. Szybkość utraty wody jest uwarunkowana głównie stanem naskórka i czynnikami zewnętrznymi” [1].

Jak i czym nawilżać?

Przede wszystkim skórę należy nawilżać codziennie. Powinno stanowić podstawę pielęgnacji każdego rodzaju cery. 

Od czego zależy nawilżenie skóry? Warto pamiętać, że nie tylko od ilości dostarczonej wody, ale także możliwości jej zatrzymywania wewnątrz. Funkcją surowców zawartych w nawilżających kosmetykach jest więc także, a może przede wszystkim, uniemożliwienie wodzie migracji ze skóry, powinny zwiększać jej zdolność do wiązania wody. 

Podsumowując, kosmetyki nawilżające powinny m.in. stworzyć na zewnętrznej warstwie skóry powłokę (lipidową lub hydrofilową), która chroni przed utratą wody, wzmocnić lipidowe warstwy naskórka, wpływać na szybszą jego regenerację. Rozróżnia się cztery kategorie takich substancji: składniki hydrofilowe wiążące wodę na powierzchni naskórka, składniki hydrofilowe wnikające w głąb naskórka, składniki hydrofobowe okluzyjne oraz składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka [2].

Surowce warte uwagi

Warto, wybierając odpowiedni kosmetyk dla siebie, pamiętać nie tylko o rodzaju cery, ale także zerknąć na INCI – skład kosmetyku. Oto kilka ważnych surowców, które są istotne w kosmetykach nawilżających:

Skwalen – jest składnikiem płaszcza tłuszczowego skóry; utrzymuje wilgoć w powierzchniowych warstwach naskórka; jest to emolient; ma działanie nawilżające poprzez ograniczanie TEWL (transepidermalna utrata wody).

Olej z awokado – odżywia i regeneruje skórę, zapobiega jej przesuszeniu oraz szorstkości, wytwarza na powierzchni skóry film ochronny, który zapobiega utracie wody. Jest wyjątkowo bogaty w substancje niezmydlające się, co czyni go wyjątkowym środkiem nawilżającym. 

Masło shea – masło karite, masło z masłosza, masłosz parka, Vittelaria paradoxa jest to substancja otrzymywana z orzechów drzewa masłowego rosnącego w Afryce; ma duże powinowactwo do lipidów naskórka, wzmacnia cement międzykomórkowy, dzięki czemu nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. shea zmniejsza; nie alergizuje, może być stosowane na wszystkie partie skóry, nawet te najbardziej wrażliwe; substancje zawarte w maśle shea przyspieszają gojenie się ran, podrażnień i stanów zapalnych poparzeń słonecznych; co ciekawe – jest także naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o faktorze 3-4.

Olej kokosowy – w składzie oleju kokosowego wchodzą triglicerydy kwasu laurynowego, mirystynowego, oleinowego, kaprynowego i kapronowego. Olej kokosowy dodawany do kosmetyków tworzący na powierzchni skóry warstwę okluzyjną (film). Dzięki temu natłuszcza skórę, ogranicza ucieczkę wody przez naskórek, zmiękcza i wygładza. 

Witamina E (tokoferol) – przeciwutleniająca, spowalnia proces starzenia się skóry poprzez wiązanie wolnych rodników, które powstają np. pod wpływem promieniowania słonecznego i dymu papierosowego; wnika w skórę, wzmacnia struktury cementu międzykomórkowego (zmniejsza TEWL) poprzez co nawilża i działa ochronnie [3].

Warto wybrać kosmetyk, w którym znajdziemy jak najwięcej tych substancji. Ciekawa propozycja to Masło do ciała borowinowo-solankowego marki Pelokosmetyki. To nawilżający kosmetyk na bazie solanki z dodatkiem aktywnych ekstraktów z borowiny ustrońskiej, melisy i dzikiej róży, wzbogacone dobroczynnymi olejami: avocado, macadamia i migdałowym oraz masłem Shea i witaminą E. Przyda się stosowane regularnie lub od czasu do czasu. Ideał na problemy z przesuszoną skórą.

Przypisy

[1] B. Kędzia, T. Wolski, Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające [http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/10/pf_2019_03_10.pdf].

[2] Ibidem. 

[3] Opisy surowców wg lupakosmetyczna.pl

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl