Nauka

Młoda, stara, starsza, czyli o starzeniu się skóry

Młoda, stara, starsza, czyli o starzeniu się skóry

Skóra starzeje się. Nic dziwnego, podlega przecież tym samym prawom, co cały ludzki organizm. Jest to naturalny proces. Młodość zawsze była w cenie, dlatego celem ludzkości od zawsze były próby spowolnienia procesu starzenia i zachowania młodego wyglądu jak najdłużej.

Z wewnątrz i zewnątrz

W procesie starzenia się, także skóry, ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne, tak zwane endogenne (wewnątrzpochodne). Jednak nieobojętne są również czynniki zewnętrzne – egzogenne, m.in. zanieczyszczone środowisko, dym tytoniowy, smog, ale także promieniowanie ultrafioletowe. 

Promieniowanie ultrafioletowe i fotostarzenie skóry

Jak wiadomo, jest emitowane przez słońce. Największą wadą ultrafioletu jest fakt, że nie jest on zatrzymywany przez górne warstwy atmosfery. W zależności od sposobu działania na organizm, promieniowanie dzieli się na: UVA, UVB i UVC. Ważne jest, aby dbać o ochronę skóry przez cały rok i w ten sposób zapobiegać procesowi fotostarzenia skóry. Pomocne tu będą preparaty, które zawierają filtry UVA, UVB oraz neutralizujące wolne rodniki. 

Pod wpływem promieniowania UV w organizmie, a więc także i w skórze, mogą powstawać tzw. wolne rodniki, czyli cząsteczki lub jony, które zawierają co najmniej jeden niesparowany elektron. Wykazują bardzo dużą aktywność chemiczną, dlatego atakują prawie wszystkie składniki żywych tkanek. Rodniki reagują ze strukturami biologicznymi: białkami, lipidami, kwasami nukleinowymi. Niestety mogą doprowadzić do ich uszkadzania. 

Wolne rodniki, które powstają w skórze w wyniku naświetlania promieniami słonecznymi, mogą przyczynić się nie tylko do oparzeń i podrażnień, ale również do powstania niektórych nowotworów. 

Co może pomóc w walce z nimi? Oczywiście m.in. dzięki surowcom wykorzystywanym w kosmetykach. Jest to m.in. nieoceniona witamina E, nazywana także witaminą młodości, posiada ona zdolność neutralizowania wolnych rodników i dlatego chroni przed utlenianiem i zniszczeniem lipidy naskórka. Ponadto odżywia skórę, zwiększa elastyczność tkanki łącznej, poprawia jej ukrwienie. Oprócz tego nawilża, natłuszcza, wygładza i ujędrnia skórę. Zawiera ją m.in. PELO Lekki krem do twarzy borowinowo-solankowy (https://pelokosmetyki.pl/pl/p/Lekki-krem-do-twarzy-borowinowo-solankowy/35 ), a także eliksir do ciała borowinowo-solankowy (https://pelokosmetyki.pl/pl/p/Eliksir-do-ciala-borowinowo-solankowy/41). 

Drugą, równie często używaną w kosmetyce witaminą, która działa antyrodnikowo, jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Znaleźć ją można w czarnej porzeczce, dzikiej róży, niektórych warzywach oraz w cytrynach. Warto sprawdzić, czy zawierają ją twoje kosmetyki. 

Endogenne czynniki starzeniowe

Endogenne czynniki wywołujące zmiany w skórze można podzielić na kilka grup. Należą do nich rozmaite procesy patologiczne, związane zarówno z chorobami samej skóry, jak i z ogólnym stanem organizmu. Na przykład podrażnienia, zapalenia skóry, alergie, grzybice itp. zawsze powodują uszkodzenia tkanek, które po ustąpieniu choroby muszą zostać zregenerowane. Podobnie, wielu chorobom wewnętrznym, takim jak zaburzenia hormonalne, dysfunkcje wątroby, nerek, przewodu pokarmowego itp., towarzyszą zmiany w skórze. 

Drugą grupę czynników wewnątrzpochodnych stanowią skutki uboczne normalnych procesów fizjologicznych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry. W miarę starzenia się mechanizmy regulujące funkcjonowanie skóry zaczynają działać słabiej, w rezultacie dochodzi do rozmaitych anomalii, odbijających się negatywnie zarówno na jej wyglądzie, jak i na przebiegu procesów fizjologicznych. 

Pielęgnacja skóry dojrzałej 

Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna opierać się przede wszystkim na zrozumieniu jej potrzeb, a więc dostarczeniu tego, czego jej brakuje najbardziej, czyli wody i tłuszczów. Warto pamiętać także o jej ochronie przed promieniowaniem, o czym była już mowa. Kolejne dwa ważne elementy to:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl