Uroda

Ochrona przeciwsłoneczna, czyli skóra na słońcu

Ochrona przeciwsłoneczna, czyli skóra na słońcu

Co można o nim powiedzieć? Jest niezbędne do życia, dobrze działa na nastrój – zapobiega więc depresji, sprawia, że organizm wytwarza witaminę D (wzmacnia się układ odpornościowy). Kochamy je. SŁOŃCE. Ale warto wiedzieć także, jak chronić się przed jego negatywnym wpływem na organizm. 

Największym sprzymierzeńcem skóry w jej starzeniu się jest promieniowanie słoneczne. Odpowiada ono również za:

 • powstawanie przebarwień,
 • powstawanie głębokich zmarszczek,
 • wiotkość skóry itd.

Czym jest promieniowanie słoneczne?

Jest promieniowaniem elektromagnetycznym. Obejmuje ono promieniowanie podczerwone, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV) – to ono ma najsilniejszy wpływ na naszą skórę. Wyróżniamy jego trzy rodzaje: UVC, UVB (zaczerwienienie skóry) i UVA (powoduje opalanie się skóry bez nadmiernego jej zaczerwienienia lub poparzenia; wykorzystywane w solariach). 

Dermatolodzy biją na alarm – działania promieni UVA nie czujemy, a ono wnika głęboko w skórę, uszkadzając i narażając ją na wczesne starzenie się czy zmiany nowotworowe.

Jeżeli chodzi o promienie UVB, to długa ekspozycja może powodować zaczerwienienia czy oparzenia skóry, i to jest dla nas sygnałem ostrzegawczym, ale niewłaściwa ochrona może prowadzić do raka skóry.

Pamiętajmy, że SŁOŃCE w nadmiarze może szkodzić i należy się chronić. Zasada co za dużo, to niezdrowo potwierdza się tutaj w 100%.

Czym jest opalanie?

Skóra ludzka broni się przed UV poprzez pigmentację – znaczy melanina (barwnik) zostaje przetransportowana z melanocytów do keratynocytów, przemieszczając się ku powierzchni naskórka i staje się widoczna w postaci zbrązowienia skóry.  

Dodatkowo skóra broni się przed promieniowaniem UV, wydzielając kwas urokaninowy wraz z potem oraz zagęszczając komórki warstwy naskórka.

Promieniowanie UVB wywołuje pigmentację pośrednią, a promieniowanie UVA powoduje pigmentację bezpośrednią [2]. 

Fototyp

Produkty ochronne dobrze jest dobierać, biorąc pod uwagę tzw. fototyp skóry, który określa się między innymi na podstawie karnacji, czyli koloru skóry, oczu, włosów. Można go także ustalić w oparciu o obserwację reakcji skóry na słońce w okresie letnim:

Fototyp I skóra bardzo jasna, piegi, włosy jasnoblond lub rude, oczy niebieskie, szare; bardzo duże ryzyko poparzenia słonecznego, nie opala się lub opala się, trudno uzyskując lekką opaleniznę.

Fototyp II – skóra jasna, włosy blond lub ciemny blond, oczy niebieskie, zielone; duże ryzyko poparzenia słonecznego, stopniowe opalanie.

Fototyp III – włosy ciemny blond do brązowych, cera oliwkowa, oczy zielone, piwne, brązowe; średnie ryzyko poparzenia słonecznego, trwała opalenizna.

Fototyp IV – cera śniada, włosy ciemne – brązowe lub czarne, oczy ciemne; małe ryzyko poparzenia słonecznego, szybka i głęboka opalenizna [1].

Jak się chronić?

Oczywiście odpowiednim kosmetykiem! Produkty dzielimy na te zawierające: 

 • filtry fizyczne – to nieprzezroczyste substancje, które po nałożeniu na skórę działają jak bariera odbijająca i rozpraszająca promieniowanie UV;
 • chemiczne środki osłaniające, pochłaniające promieniowanie UV.

Produkt, na którego etykiecie widnieje napis „SPF 15” (lub inny numer), bez względu na producenta, musi zawierać jeden lub więcej z ograniczonej listy składników zatrzymujących promieniowanie UV i to w ściśle określonym stężeniu, pozwalającym na ustalenie takiego numeru faktora. Należą do nich np.: 

 • avobenzone nazywany również metoksydibenzoilometanem butylu (INCI: Butyl methoksydibenzoylmethane),
 • dwutlenek tytanu (INCI: Titanium Dioxide),
 • tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide).

15, 30, czy 50…

SPF (Sun Protective Factor) – wskazuje, o ile dłużej możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu danego preparatu do momentu wystąpienia rumienia skóry, w porównaniu do analogicznego czasu pobytu na słońcu bez ochrony.

Np. SPF 20 oznacza, że u osoby stosującej kosmetyk do oparzenia dojdzie po 20-krotnie dłuższym czasie niż bez zastosowania filtra.

Ważne do zapamiętania!

 • Kosmetyk z filtrem powinno się nakładać hojnie na wszystkie części ciała, które są narażone na światło słoneczne.
 • Filtr przeciwsłoneczny trzeba stosować codziennie (nawet w pochmurne dni działa na nas promieniowanie UV). 
 • Jeśli pływasz lub pocisz się powinnaś używać preparatu odpornego na działanie wody. 

Przypis

[1] https://lupakosmetyczna.pl/porady-ekspertow/pielegnacja-skory-latem-jak-chronic-skore-przed-soncem-jakie-kremy-i-filtry-wybierac?fbclid=IwAR1Wp2IZpE3vWbC51TM1WarnHZOsaNNhz_Pdmb4nCoGFcE5LEE2gNu6tMLw

[2] Erika Fink „Kosmetyka Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych”/

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl