Mówimy, że mamy skórę suchą, wrażliwą… Warto pamiętać, że rodzaj skóry twarzy zwykło nazywać się „cerą”. W zależności od tego, jak rozmieszczone są gruczoły łojowe na twarzy i ich aktualny stan czynnościowy, wyróżnia się cztery główne rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Dzisiaj opowiemy trochę o podstawach, ponieważ trudno dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, nie znając potrzeb swojej skóry, a więc rodzaju cery.
Najbardziej prawidłowa… cera normalna
Cera normalna jest gładka, miękka, sprężysta, wygląda zdrowo. Na ogół nie sprawia problemów. Pielęgnacja jej nie wymaga specjalnych zabiegów, co nie oznacza, że nie trzeba o nią dbać. Przy myciu i demakijażu tego typu skóry dobrze sprawdzają się mleczka i płyny micelarne a odpowiednio dobrany tonik zapewnia jej prawidłowe pH. Najlepsze dla cery normalnej są lekkie kremy odżywcze, na dzień dodatkowo wzbogacone w filtry UV.
Wrażliwsza… cera sucha
Cera sucha jest wysuszona, bo gruczoły łojowe nie natłuszczają jej dostatecznie a woda w naskórku szybko odparowuje. Cera taka jest słabo napięta oraz nadmiernie się łuszczy. Charakteryzuje się wczesnymi zmarszczkami wokół ust i oczu, mogą też pojawiać się pęknięcia i rany.
Pielęgnacja tego rodzaju cery nie jest łatwa, ponieważ jest ona bardziej wrażliwa na niewłaściwie dobrane produkty kosmetyczne a także czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, mróz, słońce. Warto dbać o nią szczególnie, by zachować ją w dobrej kondycji.
Do pielęgnacji skóry suchej powinno się stosować odpowiednio dobrane kremy półtłuste, regeneracyjne, które spowodują wzmocnienie jej funkcji barierowej, ograniczą nadmierną ucieczkę wody, zabezpieczą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Problematycznie… cera tłusta
Cera tłusta jest zgrubiała, słabo ukrwiona, ma szarożółty kolor a jej powierzchnia jest błyszcząca. Cechuje się wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych. Nadmierne wydzielanie łoju powoduje poważne zakłócenia w jej funkcjonowaniu. Oprócz niezdrowego wyglądu, tłuszcz, który odkłada się na jej powierzchni powoduje zablokowanie gruczołów łojowych, oraz powiększenie się porów, które stają się bardziej widoczne. Tłusta powierzchnia łatwo przyciąga brud, co powoduje dużą jej skłonność do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Bardzo często towarzyszy jej trądzik pospolity oraz zaskórniki.
Z jej pozytywnych cech można wymienić to, że jest ona mniej wrażliwa na działanie wiatru, słońca i z reguły wolniej się starzeje.
Produkty kosmetyczne do cery tłustej, łojotokowej powinny ograniczyć proces wydzielania sebum, zapobiegać stanom zapalnym skóry oraz przywrócić jej odpowiednie pH. Powinny one ponadto zmatowić przetłuszczające się i błyszczące jej partie.
Do oczyszczania skóry łojotokowej można używać specjalnie do tego celu przeznaczonych mydeł antybakteryjnych. Szczególnie jednak polecane są tu produkty do mycia, w postaci żeli, pianek czy płynów micelarnych, zawierające pośród składników łagodne związki powierzchniowo-czynne. Są to produkty kosmetyczne, nie tylko efektywnie oczyszczające skórę z brudu, ale także względu na odpowiednie, kwaśne pH ograniczające rozwój mikroflory patogennej. Specjalną grupą preparatów wspomagających oczyszczanie cery łojotokowej stanowią maseczki typu peel-off. Są to kosmetyki, które po nałożeniu i zaschnięciu na skórze w postaci elastycznej błonki zdejmuje się w całości z jej powierzchni. Wraz z błonką usuwa się obumarłe komórki naskórka oraz nadmiar wydzielanego przez skórę łoju.
W przypadku skóry tłustej, łojotokowej można pomyśleć, ale z rozsądkiem, także o peelingu, np. enzymatycznym tzw. gommage.
Ostatni etap pielęgnacji cery tłustej, obejmuje zastosowanie odpowiednio dobranych kremów, najlepiej lekkich, nawilżających o małej zawartości tłuszczów. Przy tego typu rodzaju skóry największą uwagę należy zwrócić na uspokojenie nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i zmniejszenie rozwoju mikroflory bakteryjnej. Z tego powodu zawarte w kremach składniki powinny charakteryzować się nie tylko działaniem nawilżającym, regenerującym, ale także antyseptycznym, ściągającym, przeciw-łojotokowym, absorbującym, nadmiar łoju, a także matującym.
Bywa różnie… cera mieszana
Cera mieszana to skóra, której znakiem rozpoznawczym jest tzw. strefa T, obejmująca środkową część czoła, nos i brodę, w której ma ona tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Natomiast policzki, boki czoła oraz okolice szczęki charakteryzują się suchością. Dbałość o tego typu cerę jest trudna i powinna polegać na dwutorowej pielęgnacji: innej w strefie T i innej na policzkach.
Ale jak to sprawdzić?
Jeśli nadal macie kłopot z określeniem rodzaju swojej cery, pomocna może okazać się sztuczna inteligencja! Portal Lupa Kosmetyczna posiada narzędzie, które na podstawie zdjęcia oraz krótkiej ankiety pozwoli określić rodzaj cery. Dla ciekawych: https://lupakosmetyczna.pl/analiza-skory
Dla wszystkich, pod potrzeby twojej cery
Po pierwsze… krem
Lekki krem zawsze warto posiadać na swojej łazienkowej półce. Pod makijaż, na dzień, w czasie, kiedy czasu jest mało, czyli o poranku, przyda się z pewnością. Wszystkie warunki spełnia Lekki krem do twarzy borowinowo-solankowy marki Pelokosmetyki. We wnętrzu znajdziemy m.in.: solankę, ekstrakty z: hibiskusa, borowiny, aronii, głogu, dzikiej róży, plus oleje winogronowy, migdałowym, kokosowy. Dla lepszego efektu nawilżenia i odżywienia dodatkowo masło shea i witaminę E. Dla każdego rodzaju skóry. Świetnie radzi sobie także z potrzebami cery suchej.
Pod drugie… maska
Dodatkowo zawsze warto mieć coś ekstra, minimalistycznego, ale konkretnego. Maska do twarzy borowinowo-solankowa Pelokosmetyki oczyszcza, nawilża i regeneruje skórę. Wielkim jej plusem jest zawartość glinek: białej i czerwonej, które gwarantują oczyszczenie. Polecana jest posiadaczom i posiadaczkom cery wrażliwej, dojrzałej i przesuszonej.