Nauka

Tajemnice Pelokosmetyków - baza jest sercem, czyli o solance i borowinie

Tajemnice Pelokosmetyków - baza jest sercem, czyli o solance i borowinie

Peloid pochodzi od greckiego słowa „pelos” oznaczającego błoto. Peloidem jest borowina, czyli naturalny surowiec organiczno-mineralny, leczniczy torf o dużym stopniu humifikacji (rozkładu). Drugim, równie istotnym składnikiem Pelokosmetyków, jest solanka, wysoko zmineralizowana woda podziemna, w której skład wchodzą chlorki sodu i wapnia, a także inne cenne pierwiastki. Oba surowce mają niezwykłe działanie na organizm, a także na skórę. 

O solance słów kilka

Poszukiwania solanek leczniczych dla budowanego od podstaw uzdrowiska w Ustroniu Zawodziu rozpoczęto w 1968 r. [1] Surowiec z Ustronia posiada wysoką moc mineralizacji – ponad 12%, co sprawia, że uważa się je za jedne z najlepszych w Europie [2]. Zawiera wapń, magnez, sód, potas, kwas metaborowy, kwas meta krzemowy, chlorki, siarczany, wodorowęglany, bromki i jodki.

Wykorzystywana jest w zabiegach podczas wizyt w uzdrowisku. Kąpiele w solance działają przeciwbólowo, ułatwiają odchudzanie, relaksację, regenerację, działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, są cennym antidotum w leczeniu objawów alergii, powodują wzrost ogólnej odporności, normalizują ciśnienie krwi, pozwalają pozbyć się toksyn, bólów w stawach i mięśniach, pobudzają przemianę materii, łagodzą napięcia nerwowe i ułatwiają zasypianie [3].

Używa się jej przede wszystkim do leczniczych kąpieli, ale wykazuje także dobroczynne działanie na skórę – przede wszystkim nawilżające, wygładzające i ujędrniające. Co ciekawe, także pomocna okazuje się w redukcji cellulitu (tutaj szczególnie poleca się peeling do ciała Peeling do ciała borowinowo-solankowy Pelokosmetyki, a także Dwufazowy olejek do ciała i masażu i cudowny i Lekki eliksir do ciała). Solankę znajdziemy we wszystkich kosmetykach marki, zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. 

Co kryje borowina?

W INCI kryje się pod słowem Peat – torf (borowina). Nazywana bywa „czarnym złotem”. Dlaczego? Ze względu na swoje wnętrze to bogactwo substancji organicznych. Borowina używana w Uzdrowisku Ustroń pochodzi z kopalni odkrywkowej, ze złoża Zabłocie [4]. Wydobywana jest od lat 90. XX w.

Efekty i korzyści ze stosowania zabiegów borowinowych to m.in.: zmniejszenie bólu, poprawa sprawności i ruchomości, oczyszczenie organizmu z toksyn, rozluźnienie mięśni, działanie przeciwzapalne, regeneracja.

Ze względu na pozytywne działanie na skórę, jest wykorzystywana jako surowiec kosmetyczny. Ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, regeneracyjne, ściągające, dlatego świetna będzie do pielęgnacji cer problematycznych, m.in. tłustych, trądzikowych. Ponadto dobrze nawilża skórę. Posiada także działanie antyoksydacyjne (zwalcza wolne rodniki).

Co ciekawe, można ją także kupić „saute” i wykorzystać w domowych zabiegach: okładach, kąpielach (https://pelokosmetyki.pl/pl/p/Lecznicza-borowina-Uzdrowiska-Ustron-/52 ).

W dalszych częściach zaprezentujemy poszczególne Pelokosmetyki „od środka”.

Przypisy

[1] Zygmunt Białas, Jan Waligóra, Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń” S.A., Naturalne surowce lecznicze Uzdrowiska Ustroń – woda lecznicza (solanka) [artykuł].

[2] Złoże dewońskiej wody leczniczej „Ustroń”,  z którego pochodzi termalna solanka, zostało zaliczone do wód leczniczych rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 lutego 2006 r. Dewońska woda lecznicza posiada świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych (nr HU-88/WL-1/2017 oraz nr HU-88/WL-2/2017) [pelokosmetyki.pl].

[3] Borowina ze złoża ZABŁOCIE jest naturalnym surowcem leczniczym, posiada świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych (nr HU-88/BL-1/2017) [pelokosmetyki.pl]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl